Службу чине две организационе целине:
- Одељење за неонаталну интензивну терапију и негу – VI спрат (терцијарни ниво неонаталне здравствене заштите)
- Одељење неонатологије (полуинтензивна нега) – IV спрат
- Начелник Службе: проф. др Јелена Мартић
- Шеф Одељења неонаталне интензивне терапије и неге: др Катарина Пејић
- Главна сестра Одељења неонаталне интензивне терапије и неге: Јасмина Милишић, струковна медицинска сестра
- Надзорна сестра Одељења неонаталне интензивне терапије и неге: Снежана Бокан, медицинска сестра
- Сестра едукатор Одељења неонаталне интензивне терапије и неге: Марија Вучинић, струковна медицинска сестра
- Главна сестра Одељења неонатологије: Нумка Јанковић, медицинска сестра
- Надзорна сестра Одељења неонатологије: Љиљана Чуровић, медицинска сестра
- Сестра едукатор Одељења неонатологије: Дијана Стокић, струковна медицинска сестра
Запослени лекари у Служби:
- Прим. др Зорица Раконјац, MrSc, педијатар-неонатолог, саветник Директора
- Проф. др Јелена Мартић, педијатар-неонатолог, начелник Службе
- Др Катарина Пејић, педијатар-неонатолог, Шеф Одељења неонаталне интензивне терапије и неге
- Др Јелена Којовић, педијатар-неонатолог
- Прим. др Милена Васиљевић, педијатар-кардиолог
- Др Мирјана Марковић, педијатар
Основни подаци о Служби:
Од оснивања Института, формирано је Одељење за патологију новорођенчади које је касније добило назив Одељење за испитивање и лечење новорођенчади. Од 2011. године у оквиру Одељења формиран је и Одсек за неонаталну интензивну негу и лечење. Према последњем правилнику о унутрашњој организацији и систематизацији из децембра 2018. године, формирана је Служба за испитивање и лечење болести новорођенчади у оквиру које постоје организационе јединице: Одељење за неонаталну интензивну терапију и негу (терцијарни ниво неонаталне здравствене заштите) и Одељење неонатологије (полуинтензивна нега).
Оснивач и први начелник била је др Нели Вилхар, један од оснивача модерне неонатологије на просторима бивше Југославије. Функцију начелника, након одласка др Вилхар у пензију, успешно је обављао др Миодраг Игњатовић. Значајан допринос развоју и промоцији неонатологије, не само у стручном већ и на академском нивоу, дао је проф. др Борисав Јанковић, као дугогодишњи начелник Одељења педијатријске интензивне неге (у оквиру кога је у то време функционисала и неонатална интензивна терапија и нега) и шеф Катедре неонатологије на Медицинском факултету Универзитета у Београду. Од 2004. године до 2017. године начелник Службе је др Зорица Раконјац, данас саветник директора, која је својим ангажовањем и радом увела бројне нове дијагностичке и терапијске процедуре и омогућила даљи напредак.
Рад Службе обухвата различите области патологије новорођенчета, укључујући сва стања која су узрок неонаталног морбидитета и морталитета. Годишње се у одељењима наше Службе збрине више од 800 болесне новорођенчади, од којих се око 40% лечи у Одељењу неонаталне интензивне терапије и неге (ОНИТН). Структура новорођенчади која се лече у ОНИТН се мења током последње деценије, са повећањем броја превремено рођене новорођенчади (на рачун умерено и касно претерминске гестације). Патолошка стања која се лече обухватају најсложеније болести неонаталног периода, као што су системске инфекције (бактеријске или вирусне), асфиксија и постасфиктични поремећаји попут хипоксично-исхемијске енцефалопатије (ХИЕ) и синдрома аспирације меконијума (САМ), перзистентне плућне хипертензије (ППХН), новорођенчад са срчаним манама и другим урођеним поремећајима. У лечењу ове новорођенчади примењују се савремени принципи и доктрина, а лечење се заснива на поштовању националних смерница (“Основно и специјализовано збрњавање новорођенчета”, Доронјски А, Мартић Ј, Николић Т, уредници, Министарство здравља РС, 2023.), као и препорука водећих интернационалних неонатолошких друштава.
На терапијском плану, пре свега лечења новорођенчади са респираторним поремећајима и ППХН, значајно је увођење нових модалитета механичке вентилације (неинвазивна и високофреквентна механичка вентилација), примена инхалаторног азот-оксида, као и давање егзогеног сурфактанта. Од 2014. године, у нашем одељењу се примењује и контролисана терапијска хипотермија, савремена метода која побољшава исход новорођенчади са умерено-тешким и тешким обликом хипоксично-исхемијске енцефалопатије.
У раду службе значајан је мултидисциплинарни приступ и тимски рад са лекарима свих супспецијалистичких грана педијатрије и хирургије, као и другим клиничким службама Института. Постављање дијагнозе урођених болести срца захваљујући доступности ехокардиографије, спровођење хемодијафилтрације код новорођенчади са акутним оштећењем бубрега, прецизна електроенцефалографска дијагностика и лечење најтежих неуролошких поремећаја, примена флексибилне фибероптичке бронхоскопије, рано препознавање и лечење ретких поремећаја из области урођених поремећаја метаболизма, ендокринологије и хематологије, само су неки примери успешне сарадње са тимовима других служби и одељења.
Одељење неонаталне интензивне терапије и неге, у коме се може лечити до 12 новорођенчади, опремљено је са најсавременијом опремом: изолете, отворени топли кревети, апарати за механичку вентилацију новорођенчади различитих опција вентилације и друго. На одељењу се спроводи савремени мониторинг не само виталних параметара, већ и мождане функције (амплитудом интегрисан ЕЕГ) и церебралне оксигенације (НИРС). У нашем одељењу поштује се концепт породично оријентисане развојне неге новорођенчета, омогућене су посете родитеља, промовише се исхрана мајчиним млеком са могућношћу доношења млека, а код новорођенчади чије клиничко стање то дозвољава и “контакт кожа на кожу”.
Простор Одељења неонатологије смештен је на IV спрату Института, омогућава лечење до 12 оболеле новорођенчади којима је потребна нега полуинтензивног нивоа. Уз новорођенчад истовремено може бити смештено 10 мајки. Током лечења на овом одељењу, поштујемо принципе “baby friendly” програма, промовишући природну исхрану и близак контакт мајке и новорођенчета. Увек када постоје услови и дозвољава епидемиолошка ситуација, омогућавамо да отац посети и проведе време уз мајку и новорођенче.
Лекари Службе за неонатологију своје стручно усавршавање унапредили су кроз завршене уже специјализације из неонатологије и педијатријске кардиологије. Поред стручног, укључени су и у научно-истраживачки рад, а посебне области интересовања наших лекара су неонаталне инфекције, цереброваскуларна болест новорођенчета, хипоксично-исхемијска енцефалопатија, као и организациони аспекти неонаталне здравствене заштите.
Информације о болесницима који се лече у Одељењу за неонаталну интензивну терапију и негу могу добити искључиво родитељи, сваког дана од 12 до 13h на телефон 011 3108168, 011 2606886, или према индивидуалном договору са ординирајућим лекаром, који се прави у односу на тежину клиничког стања новорођенчета. Посете су сваког дана од 12 до 13h када епидемиолошка ситуација дозвољава.
Информације о болесницима који се лече у Одељењу неонатологије могу добити такође искључиво родитељи на телефон 011 3108119, радним даном од 12.00 до 13.00h. Посете болесницима који се лече у Одељењу неонатологије сваког дана од 13.30h до 14.30h, када епидемиолошка ситуација дозвољава.
Рад Одељења се одвија и кроз рад консилијарно-консултативне неонатолошке амбуланте, два пута недељно: средом и петком од 10 до 12h. Контакт телефон за заказивање прегледа је 011 3108242, понедељком од 08 до 13h.